Judo

Judo jest sztuką walki pochodzącą z Japonii. Dyscyplina sportowa, która od Igrzysk Olimpijskich w Tokjo1964 roku stała się dyscyplina olimpijską. Judo oznacza “łagodną drogę”. Dyscyplina sportowa rozwijająca bardzo wszechstronnie ze względu na różnorodne formy treningu. Zajęcia treningowe składają się z ćwiczeń ogólnorozwojowych, gimnastycznych, akrobatycznych, siłowych, zwinnościowych, gibkościowych. W ramach prowadzonych zajęć wplatane są gry zespołowe często zmodyfikowane w taki sposób, by mogły być przydatne do właściwego treningu judo.

Judo rozwija u młodego człowieka wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację itp. Można, więc śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój dzieci i młodzieży jest niezaprzeczalny jak również to, że judo może stanowić doskonały etap przygotowując do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.

Udział w zajęciach judo można rozpocząć w bardzo wczesnym wieku. W zajęciach biorą udział już dzieci sześcioletnie. Oczywiście trening judo w tak wczesnym wieku to przede wszystkim elementy ogólnorozwojowe, gimnastyczne, nauka i doskonalenia bezpiecznego upadania. W trakcie zajęć stosuje się dużą ilość gier i zabaw. Zajęcia mają za zadanie przygotować motorycznie do dalszego treningu . Wprowadza się naukę elementów technicznych w zastosowaniu walki w ne-waza (parter) oraz stopniowo wprowadza się podstawowe techniki tachi-waza (stójka). Zajęcia w grupie opierają się na nauce zasad funkcjonowania w grupie - pomoc słabszym kolegom czy koleżankom, kulturalne zachowanie się wobec innych, współpraca w trakcie wykonywania ćwiczeń grupowych
Projekt i realizacja: HighFiveStudio
Strona kojarzona ze słowami: